Site Yaşam Rehberi

 

İSTANBUL LOUNGE

SİTESİ TANITIM VE YAŞAM  KILAVUZU

 

İÇİNDEKİLER

1. GİRİŞ

1.1. Klavuzun Amacı ve Kapsamı

2. GENEL BİLGİLER

2.1. Genel Tanım

2.2. Genel Uyarı

2.3. Site ve Konutların Teknik Alt Yapı ve Özellikleri

2.3.1. Elektrik Sistemleri

2.3.1.1. Sigorta ve Aydınlatma Sistemi

2.3.1.2. İnterkom Sistemi

2.3.1.3. İnternet Sistemi

2.3.1.4. Jeneratör Sistemleri

2.3.1.5. Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri

2.3.1.6. TV Sistemi

2.3.1.7. Asansör Kullanımı

2.3.2. Mekanik Sistemler

2.3.2.1. Isıtma Sistemi

2.3.2.2. Hidrofor Sistemleri

2.3.2.3. Gaz Alarm Sistemi

2.3.2.4. Split Klima Sistemi

2.3.3. Sıhhi Tesisat Sistemleri

2.3.3.1. Kullanma Suyu Sistemleri

2.3.3.2 Pis Su Sistemleri

2.3.3.3. Yangın Tesisatı

2.3.3.4. Hidrofor Sistemi

2.3.3.5. Havuz Makine Daireleri

2.3.3.6. Yangın Merdivenleri

2.3.3.7. Bahçe Sulama

2.4. İstanbul Lounge Ortak Yaşam Alanları

2.4.1. Yüzme Havuzu

2.4.2. Spor Alanları- Çocuk Oyun Alanı - Kafeterya

2.4.3. Yönetim – Hizmet Binası

2.5. Vaziyet Planı

3. BAĞIMSIZ BÖLÜM SAKİNLERİNE İLİŞKİN PRATİK BİLGİLER

3.1. Konutlarınıza Yerleşirken Dikkat Edilecek Hususlar

3.2. Bağımsız Bölüm Tadilatları Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekli Hususlar

3.3. Tapu ve Emlak Vergi Bildirimleri

3.4. Dairenize Elektrik, Doğalgaz Ve Telefon Bağlatılması

3.4.1. Elektrik

3.4.2. Su

3.4.3. Telefon

3.4.4. Doğalgaz

3.4.4.1 Kombi Montajı ve Kalorifer Tesisatı

3.5 İnterkom Sisteminin Kullanımı

3.6. TV Sistemi

3.7. İnternet Sistemi

3.8. Beyaz Eşyaları Yerleştirirken Dikkat Edilecek Hususlar

3.9. Isıtma Sistemi Kullanımı

3.9.1. Radyatör Panellerinizin Kullanımı ve Bakımı

3.10 Islak Hacimlerde Dikkat Edilecek Hususlar

3.11. Pvc Doğramaları Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

3.12. Doğalgazın Güvenli Kullanımı

3.13. Yüzme Havuzunun Kullanımı

3.14. Uzun Süreli Seyahatlerde Konut Sistemlerinde Yapacağınız Düzenlemeler

3.15. Evcil Hayvanlar İle İlgili Hususlar

 3.16. Arızalarda Başvuracağınız Kaynaklar           

4.  Ortak Alan Uygulamaları 

4.1.  Ortak Alanlar

4.2. Uygulamalar

Güvenlik Uygulamaları (Personel, ziyaretçi, malzeme giriş çıkışları,

posta paket vb.)

Temizlik Uygulamaları (Genel, gündüz, akşam, hafta sonu temizlik vb.)

Kullanılacak Temizlik Malzemesinin Seçimi

Bağımsız Bölümlerin Temizliği

Çöplerin Toplatılması

İlaçlama Uygulamaları

Bahçe Bakım – Peyzaj Uygulamaları

5. Tasarruf Önerileri

6. Acil Durum Yönetİm Sİstemİ (ADYS)

6.1. Yangın

6.1.1. Yangını Meydana Getiren Unsurlar

6.1.2. Yangını Başlatacak Faktörler

6.1.3. Yangına Karşı Alınacak Tedbirler                                          

6.1.4. Yangın Anında Yapılacak İşler

6.2. Deprem

6.2.1. Deprem Anındaki Hareket Tarzı

6.2.2. Deprem Sonrası Hareket Tarzı

7. Özel Servis Numaraları

8. Ulaşım Krokisi

 

 

1. GİRİŞ

 

1.1. Klavuzun Amacı ve Kapsamı

Bu klavuzun amacı, İstanbul Lounge Sitesindeki standart hale getirilen konular ile ilgili tarafları bilgilendirmek, İstanbul Lounge Bağımsız Bölüm kullanıcılarına, güvenli, konforlu ve ekonomik işletilen bir ortam sağlamak ve İstanbul Lounge Yönetimi tarafından sağlanan hizmetlerden yararlanmayı kolaylaştırmaktır.

 

Bu klavuz konutunuzu teslim aldığınız andan itibaren İstanbul Lounge içerisindeki yaşantınıza yol göstermek ve karşılaşılması muhtemel sorunlarınız ve sorularınıza cevap vermek amacıyla hazırlanmıştır.

Klavuz içinde yer alan planda ise blok yerleşimi ve bütün ortak tesislerin yerleri belirtilmektedir. İstanbul Lounge yönetimine ilişkin tüm detayların yer aldığı bu klavuz, sağlanan tüm hizmetlerden yararlanan Bağımsız Bölüm kullanıcılarının faydalanması için hazırlanmıştır.

Bu klavuz daima evde bulundurulmalıdır. Konut sahiplerinin konutlarını kiraya vermeleri halinde; bu klavuzu kiracıya teslim etmeleri gerekmektedir.

 

2. GENEL BİLGİLER

2.1. Genel Tanım

İstanbul Lounge; İstanbul İli, Küçükçekmece İlçesi, Atakent Mahallesi, F21C21A2D  Pafta, 801 Ada, 9 nolu Parsel de kayıtlı 68,307 m² arsa üzerinde yer alan İstanbul Lounge üzerinde 25 blok olarak inşa edilmiştir.

İstanbul Lounge yönetim açısından 792 adet bağımsız bölüme ayrılmıştır.

Ayrıca kitapçıkta yer alan İstanbul Lounge Yönetim Planı hükümlerine uymanız, ileride İstanbul Lounge içerisinde ortak yaşama birlikte devam edeceğiniz diğer İstanbul Lounge sakinlerinin hakları açısından önem taşımaktadır.

 

2.2. Genel Uyarı

Kitapçıkta yer alan İstanbul Lounge Yönetim Planı hükümlerine uymanız, ileride İstanbul Lounge içerisinde ortak yaşama birlikte devam edeceğiniz diğer İstanbul Lounge sakinlerinin hakları açısından önem taşımaktadır.

 

2.3. Site ve Konutların Teknik Alt Yapı ve Özellikleri

2.3.1. Elektrik Sistemleri

2.3.1.1. Sigorta ve Aydınlatma Sistemi

Konutunuzun içerisindeki sigorta panosunda kaçak akım rölesi, daire içi tüm mahallerin elektrik kontrol paneli ve daire içi ana kesici sigortası bulunmaktadır.

Kaçak akım rölesi; topraklama tesisatının sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Bu röle tüm elektrik tesisatında ve beyaz eşyalarda insan hayatı için tehlike oluşturacak kaçaklar meydana geldiğinde elektriği kesmek için kullanılmıştır.

Daireler için iki adet kaçak akım rölesi bulunmaktadır. Bunlardan biri, dairenizdeki sigorta panosunda, diğeri ise blok bodrum katındaki elektrik odasında sayaç panosu üzerinde ana kesici sigortanız ile birlikte bulunmaktadır. Dairenize hitap eden kaçak akım rölelerinizin atması, o anda kullanmakta olduğunuz herhangi bir elektrikli cihazınızda bir problem olduğuna işaret etmektedir.

 

2.3.1.2. İnterkom Sistemi

Dairenizde tesis edilmiş olan interkom sistemi blok kapısı, güvenlik kulübesi ve irtibat kurmanız amacıyla kullanılabilmektedir.

 

2.3.1.3. İnternet Sistemi

İstanbul Lounge Projesi’nde Türk Telekom internet altyapısı kurulmuş olup, abone olmanız durumunda bu hizmeti kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

2.3.1.4. Jeneratör Sistemleri

İstanbul Lounge Projesi’nde elektrik enerjisi kesilmesi durumunda 1 adet 400 KVA’lık, 1 adet ise 600 KVA’lık jeneratör; blok hidroforu, blok asansörleri, blok içi ortak aydınlatma, merkezi ısıtma, çevre aydınlatma, yangın hidroforu, bahçe sulama hidroforu, yüzme havuzu, güvenlik kulübesi, otopark ve sosyal tesisler gibi ortak alanların elektrik ihtiyacını karşılayacak şekilde tesis edilmiştir.

 

2.3.1.5. Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri

Bloklarda, acil durumlarda ikaz vermek üzere analog adresli yangın ihbar sistemi ve yangın anında kullanılmak üzere yangın dolapları mevcuttur. Blok içlerinde her katta yangın butonu ve yangın sireni, elektrik şaft içlerinde ise her katta bir duman dedektörü bulunmaktadır. Dedektörlerden herhangi bir algılama yapıldığında ya da acil durumda butona basıldığında katlarda sirenler ikaz verecektir. Bloklardan gelen yangın alarm sinyalleri ana güvenlik kulübesinden izlenecektir.

 

2.3.1.6. TV Sistemi

Bloklarda merkezi Tv uydu sistemi altyapısı yapılmış ve Digiturk, D-Smart – Tv Uydu çanak antenleri kurulmuştur.

 

2.3.1.7. Asansörler

İstanbul Lounge Projesi’nde blok içinde bulunan asansörler genel olarak blok büyüklüğüne göre yolcu trafiğini karşılayacak şekilde hesaplanmıştır. Çok katlı bloklarda ihtiyacı karşılayacak adette interkom sistemine entegreli asansörler bulunmaktadır.

 

Blok içerisindeki 1-1,6 m/sn kademesiz hızlı asansörler 450-630 kg (6-8 kişi) kapasitede olup insan ve yük taşıyabilecek şekilde tasarlanmıştır. Asansörler şebeke elektriği ve jeneratör sisteminden beslenmekte olup, olası bir elektrik kesintisinde, asansör sistemindeki acil durum tertibatı devreye girerek asansör kabinini en yakın kata getirerek kapılarını açar ve güvenli şekilde tahliyeyi sağlar.

 

Asansör Kullanımı

Asansör Kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken kurallar şunlardır:

• Asansörlerin hangi katlarda duracağı sistemde tanımlanmıştır.

• Asansör kabinine girdikten sonra sadece gideceğiniz katın numarasına basınız. Bu, asansörün gereksiz katlarda durmasını önleyerek zaman ve enerji tasarrufu sağlayacaktır.

• Asansörde kaldıysanız paniğe kapılmadan alarm düğmesine basınız ve asansör içerisinde bulunan telefon ile güvenlik odasını ikaz ediniz. Bu sayede ilgili personel en kısa sürede yardımınıza gelecektir. Tadilat sırasında ortak alanlarda (Asansör vb.) oluşabilecek zararlar fatura edilecektir.

• Asansörü gereksiz yere durdurmaya almayınız.

• Daire içlerinde tadilat yapılacağı zaman taşınacak olan moloz, kum, yalıtım malzemeleri, harç, alçı vb. gibi toz ve pislik çıkaran malzemeler torbalar içinde ve asansör kabini izole (karton, köpük vb.) edilerek taşınmalıdır. Toz asansör kabin elemanlarına zarar vereceğinden dolayı (fotoseller tozlandığında özelliğini kaybedecektir) torbaların ağızları kapalı olarak taşınmalıdır. Asansör kabinine zarar verecek (duvarların çizilmesi, aynanın kırılması vb.) nitelikteki taşıma işlemleri yapılmamalı ya da gerekli tedbirler alındığından emin olduktan sonra taşınmalıdır.

 

2.3.2. Mekanik Sistemler

 

2.3.2.1. Isıtma Sistemi

İstanbul Lounge Projesi’nde bağımsız bölümlerin ısınma sistemi doğalgaz ile gerçekleşecektir. Kullanıcı tarafından İGDAŞ Müşteri Hizmetleri Birimine başvurarak bağımsız bölüme ait gaz kullanım sözleşmesi yapılması gerekmektedir.

 

2.3.2.2. Hidrofor Sistemleri

Su depoları ve hidrofor dairesi tesis edilmiştir. İşletme ve bakımı, İstanbul Lounge Yönetimi tarafından yapılmaktadır.

 

2.3.2.3. Gaz Alarm Sistemi

Dairelerin mutfaklarında, 1 adet doğalgaz alarm cihazı bulunmaktadır. Mutfaktaki doğalgaz tesisatından gaz sızıntısı olması durumunda doğalgaz alarm cihazı bunu algılayacak, sesli ve üzerindeki LED göstergesi ile ikaz verecek, aynı zamanda gazı kesecektir. Yangın alarm sistemi üzerinden, güvenliğe alarm verecektir. Doğalgaz sistemi ile ilgili olarak ayrıca, blok girişine deprem algılama cihazından kumandalı 1 adet selenoid vana monte edilmiştir. Herhangi bir gaz kaçağı olması durumunda, algılama cihazlarından gelen sinyal bloğun gazını tamamen keserek tehlikenin büyümesini engelleyecektir.

 

2.3.2.4. Split Klima sistemi

Konutların soğutma ihtiyacını karşılamak için, dairelerde klima montajı, İstanbul Lounge Site Yönetiminin gösterdiği ve izin verdiği yerlere yapılmalıdır. Balkon içlerinde ve dışarıdan bakıldığında dış cephede çirkin görüntü yaratmayacak blok mimarisine uygun yerlere dış üniteleri monte edilmelidir. Klima montajları dış cephe izolasyon imalatlarına zarar vermeden yetkili klima teknik servisi tarafından özenle yapılmalıdır. Aksi takdirde sorumluluk daire sahibine ait olacaktır.

 

2.3.3. Sıhhi Tesisat Sistemleri

2.3.3.1. Kullanma Suyu Sistemleri

Ana şebekeden gelen kullanma suyu blok altında yapılan modüler prizmatik su depolarına gelecek ve şehir şebeke basıncının yetmediği durumlarda devreye girerek kesintisiz su kullanmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

2.3.3.2. Pis Su Sistemleri

Pis su tesisatını destekleyen havalık tesisatımız bulunmaktadır. Havalık tesisatımız, pis su tesisatımızda oluşan istenmeyen kokuların tahliyesini sağlamaktadır. Konutlarda bulunan wc, banyo ve lavabo giderleri, bina ana pis su kolon hatlarına bağlıdır.

Kolon hatlarında belirli katlarda temizlik kapakları bulunmaktadır. Tesisatın herhangi bir nedenle tıkanması durumunda kullanılmak üzere planlanmıştır.                                                                  

Daire sakinleri; wc kullanımlarında klozet içine kâğıt, temizlik bezi, poşet ve benzeri gibi maddeleri atmamaya özen göstermelidir.

 

2.3.3.3. Yangın Tesisatı

Bloğun yangın suyu tesisatı, merkezi yangın suyu deposu ve yangın pompası ile beslenmektedir. Bloğun uygun bir şaftı içinde yangın kolonu ve yangın makaralarına sarılı lastik hortumları bulunmaktadır. Herhangi bir yangın durumunda yangın mahalline kadar hortum uzatılarak ve yangın vanası ile lansı açılarak yangına müdahale edilebilir. Yangın makarasındaki hortumun tamamının açılmasına gerek yoktur. Blok girişinde yangın anında ilgili İtfaiye Birimlerinin kullanımına imkân sağlayacak İtfaiye su verme ağzı ayrıca her katta bir itfaiye su alma ağzı bulunmaktadır.

 

2.3.3.4. Hidrofor Sistemi

Blok için su depoları ve hidrofor dairesi tesis edilmiştir. İşletme ve bakımı İstanbul Lounge yönetimi tarafından yapılacaktır.

 

2.3.3.5. Havuz Makine Daireleri

Havuz makine daireleri, havuz platformların altında yer almaktadır.

 

2.3.3.6. Yangın Merdivenleri

Bloğun içinde yangın merdiveni yer almaktadır. Bu alanlar her zaman kilitli olmayacak şekilde kapalı tutulacak ve bu alanlara herhangi bir eşya, malzeme, bisiklet vb. konulmasına izin verilmeyecektir.

 

2.3.3.7. Bahçe Sulama

İstanbul Lounge projesinde yeşil alanların sulanması otomatik olarak yapılacaktır. Sprinkler vb. sulama sistemi bünyesindeki aparat ve cihazlara dokunulmamalıdır. İşletme ve bakımı Site Yönetimi tarafından yapılacaktır.

 

2.4. İstanbul Lounge Ortak Yaşam Alanları

2.4.1. Yüzme Havuzu

İstanbul Lounge Projesi’nde bulunan 2 adet kapalı (yetişkin ve çocuk), 3 adet açık (çocuk ve yetişkin) yüzme havuzu İstanbul Lounge sakinlerinin faydalanmaları amaçlıdır. İstanbul Lounge sakinleri haricinde gelen misafirlerin havuzdan faydalanmaları yasaktır. Bu konuda daha kapsamlı bilgi için Site Yönetimi ile temas kurulması gerekmektedir. Havuzların işletme ve bakımı İstanbul Lounge yönetimi tarafından yapılacaktır.

 

 

2.4.2. Spor Alanları- Çocuk Oyun Alanı - Kafeterya

İstanbul Lounge Yönetimi’nin verdiği karar doğrultusunda, İstanbul Lounge sakinlerinin faydalanması amacıyla, sitede yer alan; Yüzme Havuzu, Süs Havuzuları, Güneşlenme Terasları, Futbol Sahası, Basketbol ve Tenis Sahası, Açık Çocuk Oyun Alanları, Kapalı Çocuk Oyun Alanı ve Kafeteryası kullanıma sunularak gerektiğinde de toplantı yeri olarak kullanılacaktır.

 

2.4.3. Yönetim – Hizmet Binası

İstanbul Lounge Yönetimi’nin hizmet vereceği yönetim ofislerinin kullanımı, İstanbul Lounge yönetiminin insiyatifi ile personelin giyinme, malzeme stokları ve yemek hizmetleri için kullanılır.

 

2.5. Vaziyet Planı

 

3. BAĞIMSIZ BÖLÜM SAKİNLERİNE İLİŞKİN PRATİK BİLGİLER

3.1. Konutlarınıza Taşınmalar Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar

İstanbul Lounge projesine taşınacak Bağımsız Bölüm Kullanıcıları, olabilecek tüm karışıklıkların önlenmesi amacıyla İstanbul Lounge Yönetiminden randevu alarak eşyalarını taşımalıdır. Taşınma işlemleri İstanbul Lounge yönetiminin belirleyeceği saatlerde başlayıp-bitecek şekilde organize edilmelidir. Taşınma işlemleri sizlerin, eşyalarınızın ve binanın korunması amacı ile randevu alınan tarih ve saatte, güvenlik görevlileri gözetiminde yapılacaktır. Organizasyonun tam yapılabilmesi, eşyalarınızın ve binanızın zarar görmemesi için randevu saatlerine uymanızı ve mutlaka randevu alarak taşınma işlemini gerçekleştirmenizi rica ederiz. İstanbul Lounge Yönetiminin belirleyeceği asansörden, istenilen bağımsız bölüme taşımalar el ile yapılacaktır. Asansörlerin devre dışı kalması durumunda ivedilikle İstanbul Lounge yönetimi personeline haber verilmeli, kesinlikle asansöre müdahalede bulunulmamalıdır.

 

3.2. Bağımsız Bölüm Tadilatları Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekli Hususlar

Taşınma, tadilat ve onarım işlemini yapacak firmalar bu işlemlere başlamadan önce İstanbul Lounge Yönetimi ile temas kurmalı, çalışmalar ile ilgili projeler işe başlanmadan, İstanbul Lounge Yönetimine gönderilmeli ve onaya müteakip işe başlanmalıdır. Bu işlerde çalışacak kişilerin isim listeleri, Adli sicil kayıtları ve çalışma zamanları önceden İstanbul Lounge Yönetimine bildirilmelidir. Ortak alan kapsamına giren mekânlarda tadilat yapılmamalı ve bu alanlar çalışma yapmak için kullanılmamalıdır. (Yangın merdiven boşluğu, koridorlar vb.)

 

Emniyet Tedbirleri:

Bağımsız bölümlerdeki tadilat/onarım/bakım işleri yürütülürken genel emniyet kurallarına dikkat edilmeli, yangına neden olabilecek araç-gereçlerin kullanımına başlamadan önce gerekli önlemler alınmalıdır. Yapılacak olan ilave elektrik tadilatları sırasında:

  • Mutlaka standartlar muhafaza edilmelidir.
  • Kesilen elektrik devreleri mutlaka izole edilmelidir.
  • Çalışan ekiplerin yanında mutlaka yangın tüpü bulunmalıdır. Eğer bağımsız bölümünüzde yangın tüpü bulunmuyorsa İstanbul Lounge Yönetiminden geçici olarak tedarik edilmelidir.

 

3.3. Tapu ve Emlak Vergi Bildirimleri

Gayrimenkulün tapusunun adınıza çıkarılmasından sonra EMLAK VERGİ BİLDİRİMİ için KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ’ ne gitmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde Emlak vergisi nedeniyle Belediyece tarafınıza cezai işlem uygulanır.

 

3.4. Dairenize Elektrik, Doğalgaz Ve Telefon Bağlatılması

Doğalgaz, Elektrik, İski ve Telefon abonelikleri konut sahipleri adına yapılmıştır. Abonelik ile ilgili tüm işlemleri daire sahibi kendi tamamlayacaktır.

 

***Konutunuza gelen Elektrik, Doğalgaz, İski ve Telefon faturalarının kendi adınıza olup olmadığını kontrol etmenizi, aksi halde doğcak cezai işlemlerden sorumlu olduğunuzu hatırlatmak isteriz.

 

3.4.1. Elektrik

Konutunuza ait elektrik abonelik işlemleri tamamlanmış olup, elektriğiniz kullanımınıza hazır haldedir. Elektrik faturalarınız adınıza ve İstanbul Lounge  Projesinde bulana daire adresinize gönderilecektir. Numaralanmış pano içerisinde sayacınızın yerini kontrol etmeniz gerekmektedir. Sayaçlarınızın mühürlenme işleminden sonra, sayaç dâhil altyapı sistemi, ilgili kuruma  devrolmuş bulunduğundan; elektrik sayaçlarınızdaki arızalar için İlgili kuruma başvurmanız gerekmektedir.

 

Elektrik mukavelesinin devri

Mevcut olan elektrik mukavelenizi devretmek veya yeni taşındığınız bir yerin elektrik mukavelesini devralmak istediğinizde de İlgili kurum müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

Abonelik İçin Gerekli Belgeler;

• Daire sahibi; Satış vaadi sözleşmesinin ön kapağı, Kiracı; kira kontratının fotokopisi

• İkametgâh (Aslı)

• Kimlik Fotokopisi (Aslı görülecek)

• Kendisi gelemiyorsa noterden vekâletname

• TC Kimlik ve Vergi Kimlik numara bilgileri

• Dairenin tesisat numarası veya son gelen fatura

• Abonelik işleminin yapılacağı gün sayaçtaki son değer (harcanan KW değeri,

sayaçlar ister klasik, ister elektronik olsun virgülden sonraki iki hane okunmayacak)

 

* YASA GEREĞİ ABONELİKLER DAİRE KULLANICISI ADINA OLMALIDIR.

 

3.4.2. Su

Bloğunuzun ilgili idare ile abonelik işlemleri yapılmıştır. Suyunuz kullanıma hazırdır. Su sayaçları dairelerde kat sahanlıklarında bulunan tesisat şaftları içerisinde bulunmaktadır. Herhangi bir arıza durumunda müdahale edebilmek amacıyla su sayacınızın öncesinde ve sonrasında olmak üzere iki adet kesme vanası bulunmaktadır. Eğer dairenize su gelmediğini tespit ederseniz, öncelikle bu iki vananın da açık olup olmadığını kontrol ediniz. Aynı şekilde dairelerde eviye, lavabo ve klozetlere giden hatlarda da ara musluklar bulunmaktadır. Herhangi bir musluktan su gelmediği takdirde öncelikle ara muslukların açık olup olmadığını kontrol ediniz. Dairenizi teslim alırken sayacınızın ve kesme vananızın yerini öğrenmeniz, kullanmadığınız dönemde vananızın kapalı olmasına dikkat etmeniz sizin ve diğer sakinlerin zarara uğramaması açısından önem taşımaktadır.

 

Su Sayaçlarının Değiştirilmesi

Daireler için monte edilmiş sayaçlarda sayacın camının kırılması, hasar görmesi, bozulması ya da yanlış bağlanmış olması gibi durumlarda İstanbul Lounge  Site Yönetimine başvurulacaktır.

 

3.4.3. Telefon

Konutunuza taşınma aşamasında telefon bağlatmak için TÜRK TELEKOM MÜDÜRLÜĞÜ’ ne müracaat etmeniz halinde, Telekom tarafından talebiniz değerlendirilecek ve kabul edilecektir. Telefon müracaatında bulunurken; nüfus cüzdanınızın ve 1 adet fotokopisinin yanınızda bulunması gerekmektedir.

 

Türk Telekom Tel : 444 1 444

 

3.4.4. Doğalgaz

Doğalgaz abonelik işlemleriniz tamamlanmıştır.

 

Konutunuzda yaşamaya başlama tarihine kadar sözleşme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Her blok için aşağıda belirtilen tesisat numaranız ve konutunuzun numarasını bildirerek bu sözleşme işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Sözleşme işlemlerini internet üzerinden yapmış olan sözleşme sahiplerinin gaz açımı sırasında konutta şahsen bulunması ve aşağıda yer alan gerekli evrakları da İGDAŞ yetkilisine vermek üzere yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Aksi takdirde İGDAŞ gaz açım onayını vermemektedir

 

 

Sözleşme İçin Gerekli Evraklar:

a) Tapu Fotokopisi (Kiracı ise kira kontratı fotokopisi).

b) İkametgâh Senedi (Mevcut Muhtarlıktan).

c) Nüfus Cüzdan Fotokopisi.

d) TC Kimlik Numarası.

e) Güvence Bedeli ve Pul Bedeli.

f) Proje Adres Bilgisi.

Dikkat: Ne şeklide olursa olsun, resmi gaz açılışı yapılmadan gerçekleşecek

usulsüz kullanımlarda İGDAŞ, kanunen sizi sorumlu tutar ve tarafınıza ceza

tahakkuk ettirilir.

 

Doğalgazın Açılabilmesi İçin:

1) Gazı açılacak dairede oturuluyor olmalı.

2) Randevu verilen zaman diliminde mutlaka evde olunmalı.

3) Doğalgaz sayacı (saati) yerinde takılı ve her iki ağzı doğalgaz tesisatına

bağlanmış olmalı.

4) Ocak flexıble borusu doğalgaz tesisatına bağlı olmalı.

5) Ocağın bulunduğu mekânların pencerelerinde menfez (havalandırma deliği) takılı ve açık olmalı. (Bu menfezler sonradan kapatılmamalıdır.)

Doğalgaz acil durumları için 187 no’ lu telefona müracaat ediniz.

 

ÖNCE GÜVENLİK

• Yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddeleri doğalgaz ve LPG yakıcı cihazlarınızdan, sayaçlarınızdan ve tesisatınızdan uzak tutunuz.

• Elektrik tesisat ve cihazları ile telefon ve kızgın su borularının doğalgaz tesisat ve cihazlarına olan mesafesi en az 30 cm. olmalıdır. Bu nedenle elektrikli alet ve kabloları asla doğalgaz tesisatına asmayınız ve sarmayınız.

• Doğalgaz tesisat borularının aktif inşaat malzemeleri ile temasına engel olunuz. Tesisatınızı korozyona karşı koruyunuz.

• Binanızın ana kapama vanasının yerini öğrenerek ani bir müdahale durumunda yapacaklarınızı tasarlayınız.

• Doğalgaz tesisatını kendi amacı dışında ( elektrik, topraklama hattı vb.) kullanmak kesinlikle tehlikeli ve yasaktır.

• Doğalgaz tesisatı borularını taşıyıcı yapı elemanı olarak kesinlikle kullanmayınız.

• Doğalgaz tesisatı borularını dolap veya asma tavan içinde bırakmayınız.

• İGDAŞ tarafından mühürlenmiş vanalar, sayaçlar ve regülâtörler yalnızca İGDAŞ yetkilileri tarafından açılabilir.

• Doğalgaz tesisatınızda yapmak istediğiniz tadilatları yeterlilik almış firmalara yaptırmanız zorunludur. Ehliyetsiz ve yeterliliği olmayan firmalara kesinlikle tadilat yaptırmayınız.

• Doğalgaz ve LPG cihazlarınızın bakımlarını yetkili servislerine yaptırınız. Gaz veya ısı üreten cihazlarınızın yanına veya aynı odaya benzin solventler, cila sprey boyalar, spreyli böcek ilaçları ve benzer basınçlı kutular gibi patlayıcı ürünler koymayınız. Bu tip uçucu ve patlayıcı ürünleri gaz cihazlarının yanından uzak tutmakla birlikte çocukların ulaşamayacağı kapalı bir yerde muhafaza ediniz.

 

3.4.4.1 Kombi Montajı ve Kalorifer Tesisatı

Daire kalorifer tesisatınız soğuk su ile basınç testine tabi tutulmuş ve tesisat içerisinde su bırakılmıştır.

 

3.5. İnterkom Sisteminin Kullanımı

MONİTÖR KULLANIMI 

*Daire içindeki interkom cihazı ahizeli tipte olup kapı önü zil paneliyle ve güvenlik görevlisiyle görüntülü ve sesli görüşmenize imkan sağlar.

*Dış kapı panelinden arama yapıldığında interkom cihazı çalar ve görüntü ekrana otomatik olarak gelir. Eğer ahize kaldırılmazsa bir süre sonra görüntü kaybolur.

*Dış kapı panelinden arama yapıldığında ahizeyi kaldırıp ziyaretçiyle görüntülü ve sesli olarak görüşünüz.

*Sistem dijital ve gizlilikli olduğundan daire sakini dış kapıyla görüşürken diğer bir daire sakini ahizeyi kaldırıp görüşmeyi dinleyemez.

*Güvenlik görevlisini aramak için ahizeyi kaldırmadan monitor üzerindeki kilit butonuna   basarak görevlinin size geri dönmesini bekleyin. Bina görevlisi yapılan aramalara sırayla cevap verecektir. Site görevlisi yerinde olmasa bile yaptığınız arama güvenlik ünitesinde hafızaya alınır ve görevli aramanızı cevaplamadıkça silinmez.

*Siteye gelen ziyaretçi güvenlik tarafından ilgili daire sakini aranarak bildirilir. Güvenlik görevlisi daire sakinini aradığında güvenlik kamerasındaki ziyaretçi görüntüsü monitörde görülecektir. Daire sahibi onayı alındıktan sonra ziyaretçi içeri alınır.

*Dış kapı panelinden ve site  girişinden yapılan aramalarda farklı zil sesleri duyulur.

*Dış panelden aranabilmeniz için monitörünüz daima açık tutulmalıdır.(Monitör açıkken üzerinde kırmızı ışık yanar)

*Monitorü açma kapama ayarını ve zil sesinin şiddetini sol alt taraftaki ayar butonuyla  yapabilirsiniz.

*Görüntünün, parlaklık ve kontrast seviyeleri monitor üzerindeki butonları    kullanılarak ayarlanabilir.

 

ASANSÖR TELEFONU KULLANIMI 

*Asansör içindeki interkom cihazı ahizeli tipte olup güvenlik görevlisiyle sesli görüşmenize imkanı sağlar. Güvenlik görevlisini aramak için ahizeyi kaldırmadan telefon üzerindeki kilit butonuna basarak görevlinin size geri dönmesini bekleyin.

 

KAMERALI ZİL PANELİ KULLANIMI

DAİREYİ ARAMA

Daire numarasını tuşlayıp zil butonuna  basınız ya da ekran üzerindeki okları kullanarak daire sakininin isminin olduğu kısma gelip zil butonuna  basınız.

 

ŞİFRELİ GEÇİŞ

Bina kapısı önüne gelip daire aranmadan içeri girmek için keypad üzerinden 0’ ı tuşlayıp şifre yazma kısmına giriniz ve önceden belirlenen şifrenizi tuşlayınız.

Not: Yeni şifre almak veya şifre değiştirmek için ilgili kişilere danışınız

İNTENSİS ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

Koşuyolu Mahallesi Cenap Şehabettin Sokak

No:74 34718 Kadıköy/İSTANBUL

Tel : 0216 325 10 00

Faks : 0216 325 50 00

Web : www.intensis.com.tr.

 

3.6. TV Sistemi

Bloklarda merkezi Tv uydu sistemi altyapısı yapılmış (40 anolog kanal(serbest) ve Digiturk, D-Smart – Tv Uydu çanak antenleri kurulmuştur. Ayrıca, telefon için kurulu fiber optik altyapı üzerinden, Türk Telekom IP TV yayını vermektedir. Abone olunduğunda izlenebilir.

 

Balkon ya da blok dış cephelerine ve çatılara çanak anten konulmasına kesinlikle izin verilmeyecektir.

 

Digiturk Müşteri Hizmetleri

Tel : 473 73 73

D-Smart Müşteri Hizmetleri

Tel : 444 55 65

 

3.7. İnternet Sistemi

TTNET ve Superonline fiber internet altyapısı blok içlerinde mevcuttur. Abone olduğunuzda, ilgili kurumdan bu hizmeti alabilirsiniz.

 

3.8. Beyaz Eşyaları Yerleştirirken Dikkat Edilecek Hususlar

Konutunuzda beyaz eşyaların montaj işlemlerinde, mutfak dolap modülünde uygun ölçülerde ürün almanız gerekmektedir.

 

3.9. Isıtma Sistemi Kullanımı

3.9.1. Radyatör Panellerinizin Kullanımı ve Bakımı

Radyatör panelinizin altında su akışını kontrol eden (sıcak su girişi ve soğuk su dönüş vanasını kapsayan) H ventil bulunmaktadır. Radyatör panelinizin ısınabilmesi için H ventilin açık olması gereklidir. Vanaların açma kapama işlemi üzerlerindeki 2 adet vidayı tornavida ile sağa sola döndürerek yapılır. Radyatör panelleriniz, ısıtma sisteminiz devrede iken homojen olarak ısınmıyor ve/veya ses yapıyor ise panelin içerisinde bir miktar hava sıkışmış demektir. Radyatör panelinizin “hava alma purjör anahtarı” ile purjör noktasından, panelde sıkışan hava tahliye edilebilir. Hava alma işlemi sırasında purjör noktasından hava ile birlikte bir miktar su da çıkabilir. Bu nedenle bu işlemi yapmadan önce gerekli tedbirleri almanız gerekmektedir. Radyatör panellerinizin yıllık bakımlarının yapılması, sisteminizin uzun süre problemsiz çalışabilmesi açısından önemlidir.

 

3.10. Islak Hacimlerde Dikkat Edilecek Hususlar

Islak hacimlerde duvar ile yer kaplamalarının birleşim yerlerinde vitrifiye elemanların seramik / fayans ile birleşim yerlerinde, izolasyon malzemesi olarak antibakteriyel silikon, derz dolgu veya poliüretan mastik kullanılmıştır. Mastik, derz dolgu ve/veya silikonun malzeme ömründen ve/veya kullanımdan kaynaklanan yıpranmalardan ötürü bu bölgelerdeki mastik, derz dolgu ve/veya silikonlar, zamanla deforme olarak görevini yerine getiremez hale gelebilir. Siz daire kullanıcılarının da bu durumu fark etmemesi halinde; bu mekânlarda kullandığınız yıkama ve yıkanma suları aşağıdaki daireye/kata gidecek ve o daireye/kata hasar verecektir. Bu nedenlerden dolayı; ıslak hacimlerinizi elinizden geldiği ölçüde silerek temizlemenizi, zeminde yıkama yapmamanızı, yukarıda anlatılan bölgelerdeki silikon, derz ve/veya mastik dolgularınızı kontrol ederek belli periyotlarla tamirlerini ve/veya yenilemelerini yaptırmanızı önemle hatırlatırız. Dairenizde temizlik yapılırken, ıslak hacim yüzeylerinde lekeler görüldüğü takdirde tuz ruhu, çamaşır suyu gibi aşındırıcı temizlik malzemelerini kullanmayınız. Bu malzemeler hem kaplama malzemelerine, hem de aralarındaki derzlere sökücü etki yapmaktadır. Bunun yerine piyasada yaygın bulunan, çok amaçlı temizlik malzemelerinden kullanabilirsiniz. Islak hacimlerinizde mevcut olan yer süzgeçleriniz, pis su sistemindeki kokuyu geri vermemek amacıyla bir su haznesine sahiptir. Kullanılmayan dairelerde bu suyun zamanla buharlaşması nedeniyle daire içine pis koku yayılabilmektedir. Bu nedenle belli periyotlarda yer süzgeçlerine su dökmeniz gerekmektedir. Islak hacimlerinizde kullanılan vitrifiye malzemelerinize ait bataryalar ve rezervuar iç takımları üretici firmalarının garantisi altındadır. Banyolarınızda yer alan duş tekneleri ya da küvetlerin su giderleri zamanla pislikle dolabilir ve tıkanabilir. Bu gibi durumlarda kesinlikle su giderini (troplen) sökmemeniz gerekmektedir. Tıkanıklığı gidermek için marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz tıkanıklık giderici kimyasal ürünlerden kullanabilirsiniz. Bu ürünleri kullanırken, uygulama esnasında çıkan buharı solumamaya ve el ile direkt temas halinde bulunmamaya özen göstermenizi sağlığınız ve güvenliğiniz açısından önemlidir.

 

3.11. Pvc Doğramaları Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Konut içinde ve dış cephede doğramalarınızın bina ile birleştiği ara kesitlerde (içeride) silikon ve ( dış cephede) poliüretan mastik veya silikon uygulanmıştır. Silikon ve poliüretan mastik de yapıları itibariyle, hava koşullarındaki değişimin etkisiyle orta vadede ilk performanslarını kaybedebilen malzemelerdir. Bu olay sonuç olarak; yağışların daireye sızıntı yapmasına, rüzgâr sesinin rahatsız edici boyutlara ulaşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle; PVC doğramalarınızı kullanırken, özellikle rüzgârlı havalarda kanatları açık bırakmamanız ( çarpma ve/veya uzun süre durma sonucunda ayarları bozulmaktadır) ve her yıl silikon-mastik ayar ve bakımlarını yaptırmanız; ürünün uzun süre sağlıklı kullanımı açısından yararlı olacaktır. Çift açılımlı doğramalarda menteşe tarafı bastırılarak kapatılması gerekmektedir.

 

3.12. Doğalgazın Güvenli Kullanımı

Bloğunuzda Ağır Bir Gaz Kokusu Duyarsanız Ne Yapmalısınız?

Kokusuz bir gaz olan doğalgaz, doğalgaz kaçağı olması durumunda kolayca anlaşılabilmesi için çürük sarımsak kokusuyla kokulandırmıştır. Benzer bir koku duyduğunuzda;

• Kapı ve pencereyi açıp, ortamı havalandırınız.

• Ana vanayı kapatınız.

• Çakmak - kibrit yakmayınız.

• Elektrik ekipmanlarını açmayınız, kapamayınız veya fişten çekmeyiniz.

• Kapı zilini kullanmayınız ve kullandırmayınız.

• Kıvılcım çıkarabileceği için telefonunuzu kullanmayınız.

• Gaz kokusu olan mekânı herkesin boşaltmasını sağlayınız.

• Komşunuzdan veya en yakın bir yerden İGDAŞ 187 Doğalgaz Acil Hattını

arayınız.

• 187’ye ulaşamazsanız itfaiyeyi arayınız.

• Koku bodrumdan geliyorsa bodruma girmeyiniz.

• Arızayı kendiniz gidermeye çalışmayınız.

• Oksijen yetersizliğinden dolayı boğulma tehlikesi oluşabileceğinden kesinlikle

hava girişlerini kapatmayınız.

• Sıcak su musluğundan çıkan su çok sıcak olabilir. Haşlanma tehlikesine karşı

dikkatli olunuz.

• Cihazın çevresinde sprey, çözücü madde, klorlu temizleme maddeleri, boyalar, yapıştırıcı maddeler vb. kullanmayınız. Bu maddeler uygunsuz koşullar altında atık gaz hattında da korozyona neden olabilirler.

 

Binaların Dışında Gaz Kokusu Duyarsanız Ne Yapmalısınız?

• Binaların dışında gaz kokusu algıladığınızda hemen 187 no’lu İGDAŞ ACİL telefonunu arayarak ihbar yapınız.

• Bu mekândaki insanları uyarınız.

• Aşırı bir gaz kaçağı varsa o bölgenin elektriğini kestiriniz.

• Kordon altına alınmasını ve trafiğin durdurularak bölgenin güvenlik altına alınmasını sağlayınız.

• Gaz kokusu bina dışında olsa dahi, gaz kaçağı çevredeki yakın binalarda ve özellikle de bodrum katlarında olabilir. Bu durumda kesinlikle bodruma girmeyip 187 acil müdahale ekibini uyarınız.

 

İhbar verilirken dikkat edilecek hususlar şunlardır:

• Adınız, soyadınız ve telefon numaranız

• Gaz kokusu alınan bölgenin adresi ve tarifi

• Gaz kokusunun yoğunluğu (az, çok, aşırı ... vb.)

 

İGDAŞ Acil Müdahale Ekibi geldiğinde kendilerine yardım ediniz.

 

Apartman boşluğunda Gaz Kokusu Duyarsanız Ne Yapmalısınız?

• Ortamı havalandırmak için bina giriş kapısı ile aydınlığa açılan tüm pencereleri

açınız.

• Bina girişindeki ana doğalgaz giriş vanasını kapatınız.

• Sigara içmeyiniz, kibrit, çakmak ve ateş yakmayınız.

• Elektrikli cihazlarınızı çalıştırmayınız, çalışır durumda olanları kapatmayınız.

• Elektrik düğmelerini ve kapı zillerini kullanmayınız.

• Asansör ve benzeri cihazları çalıştırmayınız.

• Gaz kaçağının olduğu binada telefonları kullanmayınız.

• İGDAŞ 187 Doğalgaz Acil Hattına haber veriniz.

• İstanbul Lounge Yönetimine haber veriniz.

 

Doğalgaz Yangınlarında Alınacak Önlemler:

Hemen söndürülmesi gereken diğer birçok yangın çeşidinden farklı olarak; gaz yangınlarının söndürülmesinde uygulanacak genel kural önce gaz akışını kesmek, sonra söndürmektir. Bu nedenle, gaz yangınını derhal söndürmeye kalkışmamalı, gaz akışı kesilene kadar yanmasına izin verilmelidir. Bu arada, gaz kesilerek yangın söndürülünceye kadar, yakındaki yanabilir maddelerin, yanan gazdan yayılan ısıyı absorbe ederek tutuşmasını önlemek için mümkünse uzaklaştırılması veya çevresi su ile soğutularak korunması gerekmektedir. Eğer akan gazı kesecek vanayı kapamak için, yangının söndürülmesi mutlaka gerekiyorsa, çok kısa bir sürede gaz alevleri söndürülerek vana kapatılmalıdır. Gaz alevleri karbondioksitli ya da diğer tip söndürücülerle söndürüldüğünde, yanmamış gaz akmaya devam ederse, çok büyük bir olasılıkla, havayla patlayıcı bir karışım yaparak herhangi bir tutuşma kaynağına eriştiğinde patlamaya neden olur. Bu patlama ise gazın yanmasından dolayı oluşabilecek zarardan çok daha fazla bir zarar meydana getirebilir. Bu nedenle öncelikle gaz akışının kesilmesine büyük önem gösterilmelidir.

Deprem Güvenlik Önerileri:

Deprem öncesinde;

• Doğalgaz tesisatınızın ana kapama vanası yerini öğreniniz.

Deprem sonrasında;

• Doğalgaz ana kesme vanasını veya diğer vanaları hemen kapatınız.

• Doğalgaz yakıcı cihazlarınızı, su ısıtıcılarınızı, duman bacalarını, havalandırma

menfezlerini kontrol ediniz.

• Gaz sızıntısının tamamıyla giderildiğinden emin olmadan elektrik düğmelerini

açıksa kapatmayınız, kapalıysa açmayınız.

• Telefonu kullanmayınız, ateş ve kıvılcım üreten aletleri yakmayınız veya

açmayınız.

 

3.13. Yüzme Havuzunun Kullanımı

Yüzme havuzunun işletimi, kontrolü ve bakımı İstanbul Lounge Site Yönetimi

tarafından yapılacaktır.

 

Açık Yüzme Havuzu Kullanım Kuralları

• Havuza girmeden en az 1 saat önce yemek yenilmiş olmalıdır.

• Açık yüzme havuzunu kullanmadan önce her seferinde tüm vücut duş alınması sizin ve diğer kullanıcıların sağlığı için son derece önemlidir.

• Duşlarda sabun ve şampuan kullanılmamalıdır.

• Havuza koşarak ve / veya kenardan atlanmamalıdır. Havuz derinliği atlama yapılması için güvenli değildir.

• Diğer kullanıcıları rahatsız edecek davranışlardan kaçınılmalıdır.

• Çocukların havuza girmeden önce mutlaka tuvalete gitmeleri sağlanmalıdır. Eğer ağızlarında sakız varsa mutlaka çıkarılması sağlanmalıdır.

• Havuz çevresine dışarıda kullanılan ayakkabılarla girilmemelidir. Eğer girilmesi gerekiyorsa mutlaka galoş giyilmelidir.

• Kullanıcılar havuza girmeden önce bütün takılarını çıkarmış olmalıdır.

• Vücudunuzda açık yara, deri enfeksiyonu ve kesikler varsa havuza girilmemelidir.

• Havuza; palet, yüzme yatağı, şişme bot, deniz topu, can simidi vb. Deniz malzemeleri ile kesinlikle girilmemelidir.

• Havuza yabancı cisim atılmamalıdır.

• Yiyecek ve içeceklerle havuza girilmemelidir.

• Havuz boylamasına kullanılmalıdır.

• Şahsi ve değerli eşyalar havuza getirilmemelidir. Sorumluluğu kullanıcılara aittir.

• Misafirlerin havuz, spor salonu, duşlar, sauna vb. tesisleri kullanmaları yasaktır.

 

3.14. Uzun Süreli Seyahatlerde Konut Sistemlerinde Yapacağınız Düzenlemeler

• Pencerelerin kapalı tutulması gerekmektedir.

• Su vanalarının ortak mahallerde bulunan şafttan kapatılması gerekmektedir.

• Doğalgaz sayaç bağlantısında bulunan vana kapatılmalıdır.

• Arzu edilirse, daire sakinleri tarafından daire içi elektrik panosundan sigortalar kapatılır. Buzdolabı prizinin hariç tutulması tavsiye olunur.

• Kullanılmadığı zamanlarda tüm elektrikli cihazlar kendi kumandasından değil üzerindeki açma / kapama düğmesinden kapatılmalıdır (Küresel enerji tasarrufu

için).

• Damlatan musluklarınız için mutlaka ilgili yerlere haber veriniz (Küresel su tasarrufu için).

 

3.15. Evcil Hayvanlar İle İlgili Hususlar

İstanbul Lounge Projesinde evcil hayvan barındırmak ancak komşuluk hukuku kurallarına aykırı olmamak, ana taşınmazda bulunan diğer komşuları rahatsız etmemek şartı ile mümkündür (Bakımı yasak olan hayvanlar yönetim planı içerisinde belirtilmiştir). Evcil hayvanlar Site Yönetimi tarafından belirlenen yerler dışında gezdirilemez ve bağlanamaz. Ayrıca hayvanların dışkılarının da kendileri için ayrılan alanlar dışındaki yerlere yaptırılmasına müsaade edilmeyecektir ve dışkılanan yerlerdeki hayvanlrın dışkılarını temizleme işinden evcil hayvan sahipleri sorumludur.

 

3.16. Arızalarda Başvuracağınız Kaynaklar

Karşılaşılan ortak alanlarla ilgili arıza durumlarında İstanbul Lounge Yönetimine bildirilmesi durumunda arızaya müdahale edilecektir.

 

4. Ortak Alan Uygulamaları

4.1. Ortak Alanlar

Kat maliki, ana gayrimenkulün tüm ortak yerlerinin de malikidir. Ortak yerlerden Kat Mülkiyet Kanunu ve Yönetim Planı hükümlerine göre kullanma ve yararlanma haklarına sahiptir. Tüm kullanıcılar tesisin mimari durumuna ve bakımına itina göstermekle yükümlüdürler. Kat maliki ve Yönetim Kurulu onayı olmadıkça ortak alanları kendi özel amaçları doğrultusunda depo, resepsiyon, kafeterya, bekleme odası vb. amaçlarla kullanamazlar, buralara tadilat ve dekorasyon yapamazlar.

 

4.2. Uygulamalar

İstanbul Lounge Sitesinde ortak alan uygulamaları ile ilgili aşağıda belirtilen konular İstanbul Lounge Site Yönetiminin işletimi ve kontrolündedir.

• Güvenlik Uygulamaları (Personel, ziyaretçi, malzeme giriş çıkışları, post paket vb.)

• Temizlik Uygulamaları (Genel, gündüz, akşam, hafta sonu temizlik vb.)

• Kullanılacak Temizlik Malzemesinin Seçimi

• Ortak Alanların Temizliği

• Çöplerin Toplatılması

• Ortak Alanların İlaçlama Uygulamaları

• Bahçe Bakım – Peyzaj Uygulamaları

• Yakıt Alımı

 

5. Tasarruf Önerİlerİ

Aşağıda belirtilen denenmiş ve sonuç alınmış tasarruf tedbirleri önerilmektedir. Bu tedbirlerin bir kısmı yönetim tarafından sizin yararınıza uygulanan tedbirler olup büyük bir kısmı ise sizlerin ilgisi ile uygulanabilecek ve sizlerin harcamalarını düşürecek önerilerdir.

• Su sızdıran musluklar ve rezervuarların onarımını sağlayınız. Saniyede bir damla kaçıran musluk yılda 250 – 300 litre su kaçırır.

• Rezervuarlarınız 3 ve 6 litre olmak üzere 2 aşamalıdır, gereği kadar kullanınız.

• Kullandığınız aydınlatma elemanlarında tasarruf sağlayan ampul kullanınız.

• Işık dağılımından maksimum yarar sağlamak için ampulleri temiz tutunuz.

• Gün ışığından maksimum yararlanınız.

•Güneşin dairenizi etkilediği saatlerde, pencerelerinizde açık renk stor kullanarak hem gün ışığından faydalanınız hem de ısıyı engelleyiniz.

• Bulaşıklarınızı biriktirerek, bulaşık makinesinde yıkayınız.

• Çiçeklerinizi güneş battıktan sonra sulayınız.

• Radyatörler önüne eşya (koltuk, dolap vb.) koymayınız, ısınma sisteminden yüksek performans alabilmek için radyatörlerinizin önünü ve/veya üstlerini herhangi bir eşya ya da malzeme ile kapatmayınız.

 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE TASARRUF ÖNLEMLERİ UYGULAYARAK ELEKTRİK TÜKETİMİNİ AZALTMAK MÜMKÜN

 

Konutlarda kullanılan enerjiyi verimli kullanarak ve tasarruf konusuna dikkat edilerek yaşam kalitenizi düşürmeden kullandığınız elektrik miktarını yarı yarıya düşürebilirsiniz. Evinizde kullanacağınız elektrikli ev aletlerinin seçiminde enerji verimliliğini de göz önünde bulundurduğunuzda ciddi tüketim tasarrufu sağlayabilirsiniz.

BUZDOLABI kullanımında; koyduğunuz sulu yiyeceklerin üstünü kapatın. Açık bıraktığınızda dolaptaki nem oranı artacaktır. Bu da buzdolabınızın daha fazla çalışmasına neden olacaktır. Buzdolabına sıcak bir yemek ya da kap koymayınız.

Oda sıcaklığına kadar soğumasını bekleyin. Dolabınızın kapısının sık sık açılması da fazla enerji tüketimine neden olur.

AYDINLATMA: Oda aydınlatmalarında çok sayıda küçük ampul yerine odanın büyüklüğüne göre tek bir lambanın kullanılması yararlı olacaktır.

OCAK ve FIRINLAR: Elektrik veya gaz kullanılsın, ocaklarda yemek pişirme, fırında yemek pişirmeden daha ekonomiktir. Büyük bir fırını yarı kapasite ile kullanmak yerine, küçük bir fırının tam kapasite kullanılması daha yararlıdır. Çok gerekli değilse ön ısıtma yapılmamalı, yapılsa bile bu süre 10 dakikayı geçmemelidir. Fırın kapağı her açılışta % 20 ısı kaybı olması nedeniyle kapak pişme süresi sonuna kadar açılmamalı, mümkünse aynı anda birden fazla yemek pişirme sağlanmalıdır. Mikrodalga fırınlarda pişirme ve ısıtma süreleri çok kısadır. Klasik fırınlara göre % 50 – 60 daha az enerji tüketir.

ÇAMAŞIR MAKİNESİ: Satın alma sırasında ihtiyaca uygun makinenin seçilmesi önemlidir. Çamaşır makineleri her zaman tam kapasite ile çalıştırılmalıdır. Az miktarda çamaşır koyuyorsanız daha az su ve elektrik tasarruflu programı seçin. Zorunlu değilse düşük ısılarda yıkama yapın.

BULAŞIK MAKİNELERİ seçiminde de aynı buzdolabı seçiminde olduğu gibi enerji sınıfına dikkat edilmelidir. A sınıfı bulaşık makinesi D sınıfı bir bulaşık makinesine göre % 32, G sınıfına göre % 48 tasarruf sağlar. Yıkama için çoğu zaman 55 derece su sıcaklığı yeterlidir. Daha yüksek sıcaklık, daha fazla enerji tüketilmesine neden olur.

ÜTÜLER: Evdeki en yüksek enerji tüketen cihazlardan biridir. Çamaşırların nemli

olarak ütülenmesi, buharlı ve termostatlı ütülerin tercih edilmesi tasarruf açısından önemlidir. Ütüleme ütüyü tekrar ısıtma gerekmeyecek şekilde bir defada yapılmaya çalışılmalıdır.

ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE: Ürün kıyaslaması yapılırken ürünlerin güçlerinin yanı sıra emiş güçlerini de kıyaslamak gerekir. Yüksek güçte bir elektrik süpürgesi her zaman yüksek emiş gücü sağlamaz. Elektrik süpürgelerinin toz torbaları, filtreleri sık sık değiştirilmelidir. Emiş gücünün zayıflaması daha fazla enerji tüketilmesine neden olacaktır.

TV, MÜZİK SETİ, DVD, BİLGİSAYAR gibi elektronik aletler düşük enerji tüketmelerine rağmen, sık kullanıldıkları için tüketimde önemli rol oynarlar. Bu cihazlar mutlaka üzerinde bulunan kapatma düğmelerinden kapatılmalıdır.

 

6. Acil Durum Yönetİm Sistemİ (ADYS)

Yangın, deprem, hırsızlık, soygun vb. tehditlerin oluşması halinde can ve mal güvenliği için İstanbul Lounge Projesi’nde herhangi bir paniğe meydan vermeden, koruma planları çerçevesinde gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik yapılan çalışmalardır. Bu nedenle alınacak tedbirler, İstanbul Lounge Projesi’nde bulunan tüm insanların can güvenliğini sağlamak, her türlü kıymetli evrak ve malzemenin zarar görmesine engel olmak amacına yöneliktir. Acil Durum Yönetim Sisteminin kurgulanması, İstanbul Lounge Yönetimi tarafından yapılır. Söz konusu sistemle ilgili bilgiler periyodik olarak kullanıcılarla paylaşılır.

 

6.1. Yangın

Herhangi bir malzemenin kısa bir süre içerisinde tutuşma sıcaklığına erişerek oksijenle kimyasal reaksiyona girmesi olayına yanma, olayın civardaki malzemeyi etkileyerek büyük hacimlere erişmesi durumuna ise yangın denilmektedir. Çıkması muhtemel her türlü yangına karşı önleyici, zayiatı azaltıcı tedbirlerin alınarak bir plan dâhilinde uygulanmasını sağlamak başlıca hedeftir.

 

6.1.1. Yangını Meydana Getiren Unsurlar

• Hava (Oksijen)

• Yanıcı Madde (Katı, sıvı, gaz)

• Ateş (Kıvılcım, biyolojik kaynak, kimyasal kaynak, metalik çarpma, sürtünme) İlk iki unsurun yan yana olması her zaman mümkün olup üçüncü unsur olan ateş faktörüne dikkat edilmesi gerekir.

 

6.1.2. Yangını Başlatacak Faktörler

• Güneş ısısı.

•Havalandırmanın olmadığı yerlerde yoğunlaşan gazların sebep olacağı patlamalar.

• Statik elektrik.

• Şebeke elektriği.

• Yanıcı sıvılar.

• Mekanik kazalar.

• Isıtma ve aydınlatma sistemindeki arızalar.

• Yanıcı gazlar.

 

6.1.3. Yangına Karşı Alınacak Tedbirler

• İstanbul Lounge Projesi içinde bulunan tüm elektrik donanımları teknik özelliklerine göre kullanma yerine uygun olarak inşa edilmiştir. Yapılacak olan ilave ve tadilatlarda mutlaka bu standartlar muhafaza edilmeli, işlemler mutlaka Yönetim nezaretinde yapılmalıdır. Elektrik panolarının içerisinde bulunan klemens bağlantılarındaki gevşemeler ilgililerce periyodik olarak kontrol edilmelidir.

• İstanbul Lounge içine herhangi bir sebepten dolayı yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı madde sokulmamalıdır.

•İstanbul Lounge Projesi içinde değişik birimlere ait personel veya taşeron/müteahhit/bakım onarım firması tarafından onarım/tadilat/dekorasyon/bakım işleri yürütülürken genel emniyet kurallarına dikkat edilmeli, kaynak, havya, pürmüz vb. yangına neden olabilecek çeşitli araç gereç ve takımlar kullanıma başlamadan önce Yönetime bilgi verilerek gerekli hazırlıkların yapılması sağlanmalı, çevrede gerekli yangından korunma, söndürme önlemleri alınmalı ve bu işlemlerin yapıldığı ilgililerce kontrol edilmelidir.

•İstanbul Lounge Projesi teknik hacim bölümü, ısıtma ve tesisat mahalleri, telefon santralleri, jeneratör kabin ve mahalleri, dağıtım pano mahalleri, asansör makine daireleri vb. hassas yerler ve ortak alanlarda yeteri kadar uygun yangın söndürme araçlarının bulundurulması, bu araç gereç ve sistemlerin devamlı olarak hazır ve bakımlı bir durumda tutulması sorumluluğu İstanbul Lounge Yönetimi’ne aittir.

• Ortak alan olarak kabul edilen asansör holleri, yangın merdiven boşluklarına kesinlikle malzeme konulmamalı, bu alanlar ilgili birimlerce dekorasyon veya başka bir amaç için tadil edilmemeli, yangın esnasında insanların kaçacağı veya yangına müdahale edilebilecek mahaller kesinlikle kapatılmamalı veya engellenmemelidir. Birimler bağımsız bölümlerinde yapacakları tadilatlar ile ilgili gerekli projeleri İstanbul Lounge Yönetimine göndermeli, gerekli onay alındıktan sonra bu projelerin icrasına başlanmalıdır.

• Yangına sebep olabilecek her türlü şüpheli durumla karşılaşıldığında gerekli yangın tedbirleri alınmalı ve İstanbul Lounge Yönetimi’ ne haber verilmelidir.

 

İstanbul Lounge’da Mevcut Yangın İhbar Ve Söndürme Sistemleri

• Bloklarda, acil durumlarda ikaz vermek üzere analog adresli yangın ihbar sistemi ve yangın anında kullanılmak üzere yangın dolapları mevcuttur. Blok içinde her katta yangın butonu ve yangın sireni, elektrik şaft içlerinde ise her 4 katta bir duman dedektörü bulunmaktadır. Dedektörlerden herhangi bir algılama yapıldığında ya da acil durumda butona basıldığında katlarda sirenler ikaz verecektir. Bloklardan gelen yangın alarm sinyalleri ana güvenlik kulübesinden izlenecektir.

• Bunlara ilave olarak dairelerin mutfaklarında, şaft içlerine her daire için takılan selenoid vanalara kumanda eden 1 adet doğalgaz alarm cihazı bulunmaktadır. Mutfaktaki doğalgaz tesisatından gaz sızıntısı olması durumunda doğalgaz alarm cihazı bunu algılayacak, sesli ve üzerindeki LED göstergesi ile ikaz verecek, aynı zamanda da solenoid vana gazı kesecektir. Solenoid vana gazı kesse bile eğer gaz ortamı tamamen terk etmemişse gaz alarm cihazı sesli ve LED göstergesi ile ikaz vermeye devam edecektir. Sesli ve LED göstergesi ile ikaz verme kesildikten sonra solenoid vana üzerindeki mandalın çekilmesi ile selenoid vana tekrar devreye girecek ve gaz akışı dairenize kadar tekrar gelecektir.

• Doğalgaz sistemi ile ilgili olarak ayrıca, blok girişine deprem algılama cihazından kumandalı 1 adet selenoid vana monte edilmiştir. Herhangi bir gaz kaçağı olması durumunda, algılama cihazlarından gelen sinyal bloğun gazını tamamen keserek tehlikenin büyümesini engelleyecektir. Blok da bulunan yangın merdivenleri bir tehlike anında sakinlerin binayı emniyetle tahliye etmesi amacıyladır. Katlarda bulunan sahanlıklara ve yangın merdivenine, ayakkabı, bisiklet vb. eşyaların konulması kesinlikle yasaktır.

 

6.1.4. Yangın Anında Yapılacak İşler

Anormal bir durum ile karşılaşan bir kimse (Duman, yanık kokusu, yangın vb.) soğukkanlılığını muhafaza ederek aşağıdaki uygulamaları yapmalıdır;

• Telaşlanmayınız.

• Bulunduğunuz yerde manuel yangın ihbar butonu varsa basınız ve yangını çevrenizdekilere duyurunuz.

• En seri vasıta ile İstanbul Lounge Yönetimini haberdar ediniz. İstanbul Lounge Yönetim yetkilileri yangın ikazını aldıktan sonra süratle yangın mahalline gideceklerdir. Eğer yangını kendi imkânları ile söndürebilecek durumda iseler İtfaiye teşkilatına haber vermeksizin elindeki ekipmanlarla yangını söndüreceklerdir.

• Can ve mal emniyetini riske etmeyecek şekilde mevcut yangın söndürme teçhizatını kullanarak yangını çıktığı anda söndürmeye çalışınız, yangının tahribatını ve yayılmasını önleyici, azaltıcı tedbirleri alınız. Bunları yaparken kendinizi ve başkalarını tehlikeye atmayınız.

• Yangının yayılmasını önlemek için kapı ve pencereleri kapatınız.

• Eğer Yangın daha ciddi boyutlarda ise, İtfaiye’ye telefon ediniz, adresi en kısa ve doğru şekilde bildiriniz, mümkünse yangının cinsini bildiriniz.

• İtfaiye gelinceye kadar yangını söndürmek için elde mevcut imkânlardan

yararlanınız.

• Görevlilerden başkasının yangın sahasına girmesine mani olunuz.

• Eğer yangın kontrol edilemez boyutlarda ise binayı tahliye ettiriniz. Tahliye emri verildiğinde yangın sirenlerini devreye alınız, asansörleri yangın konumuna alınız ve yangın vantilatörlerini devreye alınız.

• İtfaiye araçlarının binaya yaklaşmasını kolaylaştırmak amacıyla bina çevresini araçlardan arındırınız.

• Kuruluş, görev ve çalışma biçimleri önceden belirlenen servisler (Koruma, kurtarma, ilk yardım, vb.) kendileri ile ilgili çalışmaları yapacaklardır.

• Eğer yangın gece meydana gelmişse, yangını ilk gören kişi öncelikle İtfaiye’ ye (110 no’ lu telefonla) yangının çıktığı yeri adres belirterek haber verecek, daha sonra yangın alarm sistemini çalarak binada bulunan diğer kişileri haberdar edecektir. Ayrıca acil durumlarda aranacak kişiler listesinde bulunan telefon numaralarını arayarak yetkili kişilere haber verilecektir. Bunların dışında en yakın mahalli polis karakolu olan Küçükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü (Tel: 0212 470 40 52 - 59)‘ne durum telefonla bildirilecektir.

 

6.2. Deprem

Deprem olabileceği daha önceden kestirilemeyen ve insan faktörü dışında gelişen bir doğal afet türüdür. Depremin yol açacağı zararları en aza indirmek alınan tedbirlerin ne derece etkili olduğuna bağlıdır. Depreme karşı korunmak amacı ile alınabilecek başlıca tedbirler şunlardır:

• Binalar depreme karşı yönetmeliklerde belirtilen esaslara uygun bir şekilde yapılmıştır.

• Deprem anında meydana gelebilecek yangınlara karşı gerekli malzeme ve teçhizatı önceden hazır bulundurulması.

• Olabilecek yaralanmalara karşı gerekli olan ilk yardım malzemelerinin bulundurulması.

• Deprem esnasında ve deprem sonrası hareket tarzının bilinmesi.

 

6.2.1. Deprem Anındaki Hareket Tarzı

Deprem, başlangıç ve bitiş zamanı arasında sadece bir kaç saniye olan bir olaydır. Bu nedenle yapılacak ilk şey paniğe kapılmadan kişinin kendi can emniyetini sağlayacak davranış biçimini göstermesidir. Bu davranış biçimi;

 

• Sakin olun,

• Camlardan uzak bulunun,

• Çerçeve, dolap gibi hareket edebilecek objelerden uzak bulunun,

• Kolon ve kapı eşiklerine yakın yerlerde bulunun,

• Ağır, sağlam bir masa vb. altına sığının,

• Sarsıntı durana kadar başınızı ve boynunuzu koruyacak bir pozisyonda bulunun,

• Sarsıntı durana kadar binayı terk etmeye çalışmayın, bu amaçla asansör ve yangın merdivenlerine doğru koşmayın,

• Asansörde iseniz; deprem sensörü dolayısıyla, asansör en yakın kata ulaşarak kapısını açacaktır.

 

6.2.2. Deprem Sonrası Hareket Tarzı

• Artçı sarsıntılara hazır olunuz, bazıları güçlü olabilir.

• Deprem esnasında yaptıklarınızın aynısını, artçı sarsıntılar esnasında da yapınız.

•Yangın merdivenlerini kullanarak binayı terk ediniz ve toplanma mahallinde toplanınız.

• Kesinlikle asansör kullanmayınız.

• Biliyorsanız, bağımsız bölüm elektriğini panosundan kesiniz.

• Etrafınızda yaralı, özürlü varsa binayı terk esnasında yardımcı olunuz.

• Binayı terk etmeden önce, rapor edebileceğiniz hasarlar için çevrenize hızlıca göz atınız.

 

7. ÖZEL SERVİS NUMARALARI

 

YANGIN IHBAR

110

SIHHI IMDAT

112

ALO DOKTORUM YANIMDA

113

BILINMEYEN NUMARALAR DANISMA (TENZILSIZ)..

11811

POSTA KODU DANISMA

119

ARIZA IHBAR

121

KABLO TV ARIZA

126

ÇAGRI (TENZILSIZ)

133

FONO TEL

141

ALO ZABITA

153

POLIS IMDAT

155

JANDARMA IMDAT

156

ALO SAHIL GÜVENLIK

158

TELEKOM BORÇ SORMA

163

KODLU ARAMA

168

ALO POST

169

ALO TURIZM BILGI

170

UYUSTURUCU BILGI

171

ALO TAEK (Türkiye Atom Enerji Kurumu)

172

ALO IZCI KAN BILGI MERKEZI

173

ALO EMNIYET DANISMA

174

ALO TÜKETICI

175

ALO GÜRÜLTÜ

176

ORMAN YANGINI IHBAR

177

ALO VALILIK

179

IS VE ISÇI BULMA

180

ÇEVRE BILGI

181

RUHSAL BUNALIM DANISMA

182

KADIN VE SOSYAL HIZMETLER

183

SAGLIK DANISMA

184

SU ARIZA

185

ELEKTRIK ARIZA

186

GAZ ARIZA

187

CENAZE HIZMETLERI

188

VERGI DANISMA

189

 

 

İSTANBUL LOUNGE SİTE YÖNETİMİ:

Adres : Atakent Mah. 219. Sok No:18 Küçükçekmece/İSTANBUL

Tel      : 0212 470 77 02-03

 

MAHALLE MUHTARLIĞI

Halime TOTKANLI - Muhtar

Adres : Atakent 1. Etap 1. Bölge 19. Sok. No:3  Küçükçekmece – İstanbul

Tel      : 0212 693 21 21

E-Mail            : atakentmuhtarlik@hotmail.com

 

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ

Kemal ÇEBİ – Küçükçekmece Belediye Başkanı

Adres : Halkalı Merkez Mah. Turgut Özal Bulvarı No 10, 34303 Küçükçekmece / İstanbul

Tel      : 444 4 360

Web   : http://www.kucukcekmece.bel.tr